Сходи на другий поверх своїми руками з дерева з поворотом на 90 градусів: розрахунок і монтаж — все ппро ремонт

Для виготовлення сходів пропонується багато сучасних матеріалів. Проте, дерев'яні сходи в інтер'єрі будинку є еталоном бездоганного стилю. Саме дерев'яні конструкції формують відчуття домашнього затишку. Ключовими моментами в облаштуванні сходів є точний розрахунок, якісне виготовлення та коректний монтаж. Сходи на другий поверх своїми руками з дерева з поворотом на 90 градусів може бути встановлена ​​завдяки точному слідування рекомендаціям з проектування і розрахунку конструкції. Вона дозволить заощадити корисний простір і забезпечити вільне і комфортне пересування по ній.

Точний розрахунок дерев'яних сходів значно спрощує її монтаж, гарантує зручність і довгий термін експлуатації

Види сходів на другий поверх. Фото дизайну різних моделей

Перш ніж облаштувати свій будинок сходовій конструкцією, необхідно абсолютно точно визначити якого типу будуть сходи і з якого матеріалу. Вибір типу сходовій системи залежить від розташування її в приміщенні, планування будинку і індивідуальних переваг власника. Матеріалами для їх виготовлення, з огляду на стрімке зростання технологій, можуть виступати найрізноманітніші зразки: оргскло і кераміка, натуральний камінь і мармур, метал і дерево.

Маршові сходи — найпопулярніший спосіб облаштування сходів

Основні типи сходів класифікують за видом несучого елемента:

 • маршові сходи — на косоурах або тятивах;
 • гвинтові сходи — з опорою у вигляді несучої стійки;
 • сходи на больцах — безкосоурні системи. Сходинки таких сходів кріпляться до стіни, а між собою з'єднуються за допомогою больцев;
 • комбіновані — коли одна система включає в себе кілька видів конструкцій.

Г-подібна маршова поворотна сходи з майданчиком

Основною відмінністю косоурной конструкції є те, що ступені фіксуються поверх несучого елемента. У той час, як в тетівних системах передбачені поглиблення, куди і вставляються щаблі. Маршові системи, в свою чергу, можуть складатися з декількох маршів, з'єднаних між собою майданчиком або забіжними ступенями.

Вибір тієї чи іншої маршової системи залежить від розташування сходів в приміщенні і наявності необхідного простору для її установки. У разі, коли простір обмежений, використовують поворотні системи маршових сходів. Для з'єднання різних рівнів в приватних котеджах найчастіше використовують сходи, виготовлені з дерева. Такі конструкції досить легкі, добре вписуються в різні інтер'єри і можуть бути виготовлені самостійно.

Маршові сходи з поворотом на 180 градусів

Численні фото сходів з дерева на другий поверх своїми руками підтверджують популярність застосування цього матеріалу для сходових конструкцій.

Сходи на больцах не мають в своїй конструкції каркаса. Кожна ступінь таких сходів за допомогою спеціальних кріплень спирається з одного боку на стіну, а з іншого — послідовно з'єднується больцами. Конструкції сходів на больцах мають ажурний легкий зовнішній вигляд і володіють високою міцністю. Встановлювати такі сходи можна уздовж стіни, яка і буде несучим елементом, або в будь-якому іншому місці кімнати — тоді як несуча конструкція буде виступати металевий профіль.

Про різноманіття сучасних сходовий систем в інтер'єрі свідчать фото сходів в будинку на другий поверх своїми руками.

Сходи з поворотом на 90 градусів з забіжними ступенями

Види поворотних маршових сходів

Маршові сходові системи можуть бути прямими і поворотними. Прямі марші в приватних будинках використовуються в тому випадку, коли габарити кімнат досить просторі для установки довгого прямого прольоту. Найчастіше для з'єднання першого і другого поверху використовують дерев'яні поворотні системи. Так, зустрічаються сходи з дерева на другий поверх з поворотом на 90 і 180 градусів. Їх називають відповідно Г-образні і П-подібні.

Марші Г-образних сходів можуть з'єднуватися між собою майданчиками, двома забіжними (поворотними) ступенями, трьома поворотними ступенями. Чим більше число поворотних ступенів, тим менш зручним буде переміщення по ним. Конструкції сходів, встановлені в кутку і мають огорожу, включають в свою конструкцію кутовий (опорний) стовп, на якому кріпляться забіжні щаблі, балясини і тятива. Кутовий стовп встановлюється на підставу або може бути вивесним.

Конструкції сходів з поворотом на 90 градусів

П-подібні системи сходів конструктивно вирішуються через поворотну площадку або забіжні щаблі. При облаштуванні П-образної сходи важливим моментом є те, що огорожа сходів у верхній проекції не повинно перетинатися, тому важливо правильно розраховувати сходи на другий поверх. Як в П-образних, так і в Г-образних поворотних сходах, використання забіжних ступенів дозволяє максимально заощадити простір кімнати.

Простір, що залишається під поворотними сходами, часто вигідно використовується під комори або шафи. Деякі фото сходів на другий поверх в приватному будинку своїми руками наочно це демонструють.

Сходи на другий поверх своїми руками з дерева з поворотом на 90 градусів: конструюємо самі

Багато виробників сьогодні пропонують вже готові набори елементів для сходових систем. Щоб замовити такі сходи на другий поверх буде потрібно виконати чіткі виміри висоти прольоту, визначити передбачувану ширину і довжину драбини і передати дані продає компанії. Однак, такий спосіб позбавить вас задоволення зробити сходову конструкцію самостійно, наділивши її індивідуальністю і неповторністю.

Матеріали і інструменти для виготовлення дерев'яних сходів на другий поверх своїми руками

Застосування деревини в будівництві, в тому числі і для виготовлення сходових конструкцій, обумовлено високими показниками міцності, екологічністю, легкістю в обробці і порівняно доступною ціною.

Ширина сходів вибирається виходячи з міркувань зручності пересування і наявності вільного простору

Сходи на другий поверх своїми руками з дерева з поворотом на 90 градусів може бути виконана з наступних твердих порід деревини:

 • бук — використовують для приміщень, де не спостерігається підвищеної вологості;
 • клен — його деревина дуже стійка, має достатню міцність на вигин. Однак, слід враховувати, що клен схильний до появи тріщин;
 • дуб — чудовий будівельний матеріал. Володіє міцністю, твердістю, досить важкий матеріал;
 • модрина — стійка до гниття, тверда і міцна деревина. По твердості ця порода поступається тільки дубу.

Маршові поворотні сходи зручні для пересування і надійні в експлуатації

Іноді для сходів використовують сосну, але при цьому слід перевіряти деревину на наявність сучків. Під дією температурного режиму можлива деформація сходової конструкції, в результаті чого сучки можуть випасти, і спричинити за собою ослаблення конструкції.

Приступаючи до виготовлення сходової конструкції, деревину необхідно попередньо ретельно просушити і обробити спеціальними складами для додання стійкості до вологи, цвілі і грибка.

Елементи маршових сходів з поворотом на 90 градусів

Для виготовлення сходів з дерева на другий поверх знадобиться:

 • несе брус 100х100 мм (перетин може бути і більшим, залежно від висоти сходового маршу);
 • дошка обріз завтовшки 40-50 мм;
 • поручні, перила, балясини;
 • столярний клей для закладення всіх стикувальних ліній і зазорів.

Для облаштування дерев'яних сходів вибирайте добре висушену і якісно оброблену деревину

Сходи на другий поверх своїми руками з дерева з поворотом на 90 градусів може бути виготовлена ​​і змонтована за допомогою таких інструментів:

 • ножівка по дереву, комплект свердел, стамеска, напилок;
 • шуруповерт, перфоратор, дриль, електролобзик;

Корисна порада! При роботі з електроінструментом дотримуйтеся правил техніки безпеки: користуйтеся захисними засобами (окуляри, рукавички), які не тримайтеся за шнур працюючого інструменту, стежте за положенням дроти, щоб уникнути його пошкодження, не використовуйте інструмент поблизу відкритого вогню.

 • сокиру, молоток;
 • кутник, лінійка, рівень;
 • газовий ключ, бічні кусачки (бокорізи);
 • металовироби: саморізи, шурупи, анкери, куточки.

Ножівкою по дереву зручно підрізати дерев'яні деталі сходів

Особливості розрахунків поворотною на 90 градусів сходової конструкції

Для правильного розрахунку і проектування маршової поворотних сходів слід ознайомитися з деякими особливостями таких конструкцій.

Основними елементами в них є:

 • несучі балки — це можуть бути косоурних або тетівних балки;
 • ступені — в поворотних сходах це прямі ступені і поворотні (забіжні), за допомогою яких і реалізується поворот конструкції;
 • сходові огорожі — включають в себе балясини, перила та поручні.

Дерев'яні балясини заводського виготовлення різноманітних кольорів і форм

Розрахунок поворотних сходів здійснюється з використанням:

 • геометричних формул;
 • графічних способів — тут потрібно визначити середню лінію прольоту (маршу). У криволінійної конструкції ця лінія проходить паралельно внутрішньому краю конструкції на відстані, відповідному середині ширини щабля. Радіус заокруглення поворотною ступені залежить від радіуса кола між двома прольотами.
 • можна скористатися для розрахунку онлайн-калькулятором, куди вводяться основні дані: довжина і ширина отвору, висота ступенів, товщина косоура і виступ ступенів.

Вибір і прорахунок маршової конструкції сходів визначається шириною прорізу і висотою приміщення

Розрахунок сходів з дерева на другий поверх своїми руками: креслення, схеми, таблиці

При розрахунку сходів з дерева на другий поверх своїми руками з поворотом на 90 градусів, слід визначитися, яким способом буде забезпечуватися поворот: за допомогою межмаршевой майданчика або поворотних (забежних) ступенів. З огляду на, що сходи з майданчиком встановлюють в досить просторих будинках, наведемо як приклад поворотні сходи з забіжними ступенями.

Габарити сходи підбираються індивідуально, але варто дотримуватися певних рекомендованих параметрів:

Назва елементу сходів рекомендовані розміри
Мінімальна ширина поворотної ступені з вузькою боку не менш 10 см
Різниця ширини максимально вузькою та широкою ступені не більше 10 мм
Ширина прольоту (маршу) для приватних будинків не менше 90 см
Ширина поворотної ступені в місці середньої лінії не менше 20 см
Висота сходових ступенів 10 см
Крутизна сходи для комфортного підйому 45º і менше

Проектуючи і розраховуючи сходи самостійно, необхідно враховувати наступні моменти:

Висота і ширина ступенів. Вони повинні бути такими, щоб по сходах на другий поверх міг пересуватися будь-яка людина, в тому числі дитина або літня людина. З огляду на, що середній крок людини дорівнює 60 см, можна обчислити висоту і ширину сходинок за формулою:

2b + c = 60 (см), де

b, с — розміри ступенів (висота і ширина).

Виходячи з формули отримуємо ширину проступи, рівну середній довжині ступні людини. Тоді при ходьбі забезпечується спирання на поверхню ступені всій ступні. Якщо ширину ступенів сильно збільшити, то при ходьбі по сходах буде збиватися крок і переміщатися по ній стане незручно. Якщо ж ступені сильно звузити, буде важко і небезпечно спускатися по таких сходах.

Приклад графічного розрахунку маршової поворотних сходів з забіжними ступенями

Кут нахилу конструкції. Багато, щоб заощадити займає сходами простір, роблять її більш крутий. Це не завжди виправдовується, так спуск і підйом по таких сходах буде скрутний.

Корисна порада! Якщо у вашому приміщенні немає можливості встановити сходовий марш з ухилом більше 20 градусів, фахівцями-проектувальниками рекомендується замінити драбину на рампу (пандус). Занадто круті сходи слід замінити на розкладні системи сходів.

Найбільш зручною моделлю сходів вважається конструкція з нахилом від 25 до 35 градусів.

Кут нахилу сходів вибирають виходячи з її призначення

Поворотні щаблі. При визначенні розмірів забежних ступенів слід врахувати, що ширина їх з вузькою боку не повинна бути менше 100 мм і нависання поворотною ступені над попередньою не повинно бути більше 50 мм.

Можна замовити графічний спосіб розрахунку у професіоналів, враховуючи складність в проектуванні і розрахунку сходів на другий поверх в приватному будинку (фото, ціни представлені в прайс-листах проектувальних компаній).

Самостійне виготовлення та монтаж несучої косоурной балки

Виготовляють косоур з дерев'яної балки довжиною, що дорівнює розміру сходового прольоту (маршу). Товщина такої опори не повинна бути менше 50 мм. Перш, ніж почати розпилювати косоурную балку, необхідно зробити шаблон. Як шаблон може виступати шматок фанери трикутної форми з розмірами, відповідними висоті і ширині ступенів. За цим зразком наносять розмітку на балку і вирізують зубчасту конструкцію.

Наша конструкція передбачає два опорних елемента. Згодом на зубці косоурних балок будуть кріпитися сходинки.

Парні косоури для облаштування маршових сходів

Далі приступають до фіксації косоурних балок. Рекомендують починати з кріплення верхніх частин косоура, щоб можливі помилки можна було легко усунути внизу. Зазвичай один з косоуров приєднують до сволока і опорного бруса перерізом 100 мм. Сам брус кріпиться за допомогою анкерних болтів або бетонується в підлогу, якщо ремонтні роботи по облаштуванню підлоги ще не закінчені.

Корисна порада! Для того, щоб косоур міцно зафіксувався, в опорному брусі випилюється невелике заглиблення. Розмір поглиблення повинен бути на 1 мм менше перетину косоура, глибиною близько 2 см, щоб косоурной балка впритул увійшла в цей паз.

Розмітку косоура зручно робити за допомогою столярного кутника

Потім влаштовують опори для косоура, який буде розташовуватися безпосередньо біля стіни. Для цього використовують підпірки з бруса 50х50 мм. З його допомогою роблять підставу під поворотні щаблі. Для цього випилюють торець опорного бруса під вставки поворотних ступенів. Роботу контролюють рівнем.

Для більш детального ознайомлення з методикою виконання робіт пропонуємо відео «Сходи з дерева на другий поверх своїми руками»:

Виготовлення ступенів і збірка сходи

Сходинки для сходів випіліваются за шаблоном. Усі сходинки, крім поворотних, повинні бути однакового розміру. Забіжні щаблі вирізаються також по заготовленим зразком згідно з кресленням. Всі підготовлені ступені покривають захисними засобами і наносять в декілька прийомів лакове покриття.

Стаття по темі:

Наступним етапом робіт буде виготовлення тятиви для нижнього маршу сходів. Її роблять з дошки, але вже без зубчастих запилів. Сходинки в тетівних опорі входитимуть в пази, заздалегідь випиляні з внутрішньої сторони тятиви.

Із зовнішнього боку ступені фіксують саморізами

Тятива, яка кріпиться біля стіни виготовляється так само. Верхня частина зовнішньої тетівних опори повинна повністю ховати торець поворотною ступені, в той час, як нижню її частину відпилюють перпендикулярно підлозі.

Монтаж ступенів виконують за допомогою фіксації на саморізи з зовнішньої сторони, а внутрішню сторону обробляють столярним клеєм. У щаблях випилюють пази, щоб вони чітко входили при укладанні на косоур.

У балках-тятивах вибирають пази для кріплення ступенів

При кріпленні поворотних ступенів необхідно контролювати, щоб з'єднання з опорою було досить жорстким. Якщо з'єднання слабке, можна спробувати виправити щабель або вирізати іншу.

Кріплення сходинок починають з нижнього краю сходів. Подступенки випіліваются розміром на 5 мм менше висоти ступенів. Це робиться для того, щоб в разі набрякання, сходинок не деформували всю конструкцію. Іноді просвіт між сходинками не закривають подступенками для додання сходової конструкції більш легкого вигляду.

Як зроблена дерев'яні сходи на другий поверх своїми руками? Відео в кінці статті допоможе детально розібратися з етапами монтажу.

Відкритий простір між ступенями робить сходи більш повітряної

Установка балясин і поручнів для сходів з дерева своїми руками, фото різьблених виробів

Самостійне виготовлення балясин — копітка і тонка робота. Якщо ви впевнені, що всі елементи вийдуть однаковими і естетичними, можна це зробити самому. Якщо ж є сумніви, краще придбати готові вироби. Вибір їх досить великий: від простих до вишуканих декоративних елементів. Ви можете придумати свій малюнок і замовити балясини і перила у виробника — досвідчені майстри виготовлять елементи будь-якої складності. Наявні фото перил для сходів з дерева підтверджують величезний вибір таких елементів.

Корисна порада! Для безпечного пересування по сходах, особливо дітей, рекомендується огорожу з балясин виконувати не рідше, ніж на кожному ступені.

Схема 1: Кріплення поручнів і балясин дерев'яних сходів

Балясини кріпляться до східців за допомогою шкантів (дерев'яних стрижнів). Для цього в кожному ступені по краю висвердлюють відповідні отвори. Отверстие должно иметь меньший диаметр, чем у шканта, что обеспечит жесткость крепления. Перед тем, как вставить стержень, в отверстие заливают столярный клей.

В местах поворотов лестничных маршей, а также в начале и в конце марша устанавливают более прочные балясины, называемые тумбами. Они впоследствии будут выступать местом фиксации поручней.

Схема 2: Крепление поручней и балясин деревянной лестницы

В балясинах устраивают такие же отверстия под деревянный шип и их также обрабатывают клеем. Затем вставляют шкант в балясину и фиксируют на ступени.

Как сделать перила для лестниц из дерева своими руками? Фото, видео-уроки помогут изучить способы крепления элементов лестничной конструкции.

Надежная фиксация элементов лестницы обеспечит ее безопасную эксплуатацию

Чтобы перила смонтировать аккуратно и ровно, между самой верхней балясиной и опорным брусом натягивается окрашенная леска. Она оставит отметки на всех балясинах. Если выяснится, что есть лишние сантиметры балясин, их обрезают параллельно косоурной балке.

Для крепления поручня выбираем в нем паз по всей длине, в который впоследствии зайдет рейка. Рейку вытачиваем шириной, равной ширине паза в поручне. Прибиваем рейку к балясинам, таким образом фиксируя их. Поручень надевается на рейку и закрепляется на опорных балясинах (тумбах) сверху и снизу пролета с помощью шпилек.

Для придания эстетичности деревянные лестницы можно обработать лаком

Изготовление и установка деревянных лестниц довольно сложное занятие. Если у вас нет определенного опыта работы с деревом и столярными инструментами, стоит заказать готовые комплекты сборных лестниц. Они изготавливаются с соблюдением всех технических норм по индивидуальным и стандартным размерам.

Дерево является типичным материалом для изготовления лестниц и такие изделия всегда ценились. Конструкции из натурального дерева экологичны, долговечны и могут выступать основным декором загородного коттеджа. Единственным условием является качественная обработка и бережный уход за деревянными элементами лестницы. Если эти условия выполнять, лестница прослужит вам долгие годы, сохраняя свой первоначальный вид.

Оставить комментарий