Триходовий клапан для опалення з терморегулятором: види і переваги — все ппро ремонт

Одним з головних запорук комфорту в будинку в холодну пору року є тепло, яке забезпечує опалювальна система. Сьогодні система водяного опалення включає в себе не тільки батареї, труби і котел, але і менш помітні, але важливі елементи. Одним з них є запірно-регулююча арматура, зокрема, триходовий клапан для опалення з терморегулятором. Давайте розберемося, чому ця частина системи так важлива і для чого вона призначена.

Триходовий клапан — одна з найважливіших частин системи опалення

За що відповідає триходовий клапан для опалення з терморегулятором

Клапан з терморегулятором гарантує практичність і ефективність функціонування системи. Триходові клапани для опалення покликані регулювати тепловий потік, що забезпечує комфорт в приміщенні і економічність використання.

Триходовий клапан забезпечує ефективність і економічність опалювальної системи за рахунок регулювання теплового потоку

Для чого регулювати тепловий потік

Перш ніж приступати до проектування опалювальної системи, проводиться тепловий розрахунок. На основі його результатів вибирається підходяща потужність і тип опалювальних приладів, здатних підтримувати оптимальний температурний режим в приміщенні.

У розрахунок береться площа приміщення, після чого аналізують можливі тепловтрати. Виходячи з цього, розраховується продуктивність опалювальної системи, необхідна для створення в кімнатах комфортного мікроклімату. Після чого для всіх приміщень складається тепловий баланс.

Однак, дані розрахунки проводяться за конкретних умов, які можуть змінюватися в процесі експлуатації. Фактори, що впливають на роботу радіатора, різні:

 • температурні перепади на вулиці;
 • сонячна активність;
 • сила вітру;
 • наявність побутових приладів, що генерують тепло.

Схема опалення з триходовим клапаном

В результаті, прорахований температурний баланс порушується, і в приміщенні стає жарко. Однак, вилучити з кімнати частини радіатора або заглушити теплове випромінювання неможливо. Таким чином, виникає необхідність управляти генерується тепловими приладами енергією, щоб підтримувати в приміщенні комфортний мікроклімат.

Підтримання комфортної температури за допомогою триходового клапана для опалення

Є два шляхи регулювання виділяється радіатором енергії:

 1. Якісна зміна властивостей радіатора.
 2. Кількісне регулювання тепла, що виділяється.

В обох випадках необхідні маніпуляції з циркулюючої по трубам рідиною.

Якісна зміна властивостей радіатора

Для того щоб регулювати мікроклімат в приміщенні, можна перевести генератор тепла в інший режим роботи — в результаті чого змінюється температура надходить до радіаторів води.

Наявність триходового клапана дозволяє регулювати клімат в приміщенні при будь-якому типі опалення

Переключити режим можна на настінному котлі, якщо мова йде про заміський будинок. Однак, ситуація куди складніша у випадку з котельні міського мікрорайону.

Корисна порада! У разі міської квартири, коли у вас немає доступу до котельні, залишається регулювати енергію, вже виділяється теплоносієм.

Кількісна регулювання теплового потоку за допомогою триходового крана для опалення з терморегулятором

У разі коли ви не можете вплинути на температуру води, що надходить до радіатора, можна регулювати її кількість. Для цього і необхідно купити триходові клапани для опалення з терморегулятором. Ці пристрої дозволяють обмежити кількість води, що проходить через радіатор, і в результаті при одній і тій же площі батареї в кімнату буде надходити більше або менше тепла, зрозуміло, в межах, обмежених потужністю системи.

Пристрій триходового змішувального клапана з термостатом

Триходовий клапан для опалювальної системи і регулятор температури, що встановлюється на радіаторі, можуть використовуватися окремо, проте в автономних опалювальних системах сучасних квартир і приватних котеджів найчастіше застосовують комбінований спосіб для підвищення ефективності. Таким чином, доцільна покупка триходового клапана для опалення з терморегулятором.

Межа регулювання теплового потоку

Важливо враховувати, що принцип роботи триходового змішувального клапана дозволяє підвищувати або знижувати температуру радіатора лише у встановлених межах. Межі ці продиктовані технічними характеристиками теплового приладу, а саме, значенням його максимальної тепловіддачі, і залежать від кожного конкретного радіатора.

Пристрій триходового клапана для опалення

Щоб зрозуміти, як працюють триходові клапани в системі опалення, важливо розібратися в його пристрої.

Конструкція триходового клапана для опалення

Візуально даний прилад виглядає як звичайний металевий трійник. Як матеріал для виготовлення клапана зазвичай використовують латунь, іноді береться чавун або сталь. У корпусі приладу три патрубка.

Однак, всередині трійника знаходиться механізм, на якому і заснований принцип роботи триходових клапанів. Він автоматично регулює теплові потоки, дозволяючи підтримувати в кімнаті комфортний мікроклімат.

Принцип роботи триходових клапанів в системі опалення в залежності від типу виконавчого механізму

Існує два типи виконавчих механізмів, що впливають на роботу триходового клапана в системі опалення.

Типи виконавчого механізму триходового клапана:

Тип виконавчого механізму Принцип роботи Пристрій
Сідельні виконавчі механізми Оснащені штоком, поступально рухається вгору або вниз. Усередині корпусу знаходиться сідло, перекрите конусом, який закріплений на кінці робочого штока.
Поворотні виконавчі механізми Оснащені кулею або сектором, який обертається. Шток НЕ рухається по вертикалі, але привід прокручує його так, щоб рух кулі з отвором, як в кульових кранах, відкривало або, навпаки, частково перекривало сполучення між патрубками.

Корисна порада! Для використання в побуті можна вибрати клапан з замикаючої робочою частиною-сектором або з кулею: такі моделі оптимальні для випадків, коли не потрібно стійкість до екстремально високих температур і велика пропускна здатність.

Типи приводів триходових клапанів

За переміщення робочого штока відповідає зовнішній привід. Існує кілька різновидів даної частини системи.

Триходові термостатичні змішувальні клапани

За принципом роботи триходові термостатичні клапани діляться на:

 • клапани прямої дії;
 • клапани непрямої дії.

Найчастіше даний тип клапана використовується в побутових установках, і ціна триходового термостатичного клапана нижче, ніж у інших типів даного обладнання.

Триходовий клапан для опалення з термостатом

Функціонує даний тип пристрою наступним чином: коли змінюється температура теплового пристрою, розширюється рідина «сильфона», термочутливого елемента, тисне на робочу частину пристрою, шток. Тут же знаходиться термоголовка триходового клапана, проте даний елемент присутній не у всіх пристроях.

Датчиком в такому клапані також може виступати розташований всередині трубопроводу щуп.

Триходові крани з електроприводом

В якості електричного приводу триходових регулюючих кранів з електроприводом виступають різні елементи. Існує два різновиди:

 • триходові крани для опалення з електроприводом у вигляді електричного магніту;
 • триходові клапани з сервоприводом на базі електричного мотора.

Клапан з сервоприводом на електричному моторі

Виконавчий механізм отримує команду прямо від температурних датчиків або від керуючого контролера. Моделі триходових кранів для опалення з електроприводом найбільш ефективні, так як дозволяють забезпечувати максимально точне регулювання теплових потоків.

Корисна порада! Ви можете купити триходові клапани для опалення без штатного приводу, а потім вже вибрати найбільш підходящий для ваших цілей варіант пристосування.

Триходові клапани з електричним приводом: особливості та переваги

Незалежно від положення штока в триходовому клапані, циркуляція не припиняється, тому такий тип пристрою не годиться для зменшення витрат теплоносія. У цьому основна відмінність кульового триходового крана з електроприводом від Двоходові кранів, регуляторів і інших пристроїв.

Електропривод дозволяє автоматизувати роботу триходового клапана для опалення

Принцип роботи триходового клапана з електроприводом

Даний клапан призначений для змішування або поділу, розподілу потоків. Розділовий клапан регулює кількість води, пускаючи частина рідини по байпасному шляху замість прямого. Два патрубка пристрої служать для виходу, а один — для входу.

Принцип дії триходового змішувального клапана з термоголовкою заснований на підмішуванні до гарячого теплоносія більш холодного або до холодного більш гарячого. Як наслідок, якісна характеристика, а саме температура теплового потоку змінюється, при цьому рівень цієї зміни залежить від встановленої пропорції з'єднуються струменів.

Стаття по темі:

Водяне опалення приватного будинку своїми руками, схеми конструкцій

Як зробити водяне опалення в будинку своїми руками. Креслення конструкцій. Різниця природною і примусової циркуляції води.

Два порти для входу і один для виходу можуть також виконувати розділову функцію. Такі клапани можуть використовуватися в різних знімання.

Часто актуально використання триходових клапанів для твердопаливних котлів, в камері яких випадає конденсат на початку топки. В такому випадку клапан допомагає тимчасово відсікти холодну воду, а за коротким контуру пустити частину нагрітої рідини.

Схема дії триходового клапана на базі електроприводу

Триходові клапани для теплої підлоги та інші варіанти використання

Існує кілька варіантів використання даного типу клапанів:

 1. Триходові змішувальні клапани для теплої підлоги встановлюють, щоб не допустити перегріву окремих вето системи. В результаті водяна тепла підлога нагрівається рівномірно, що сприяє комфортному мікроклімату в приміщенні, а також безпеки системи.
 2. Купівля триходових клапанів для твердопаливних котлів дозволяє впоратися з ситуацією, коли на початку топки в камері котла випадає конденсат.
 3. Триходові клапани встановлюють в систему опалення, щоб розділити потоки і живити контур ГВП.
 4. Триходові пристрої використовуються для байпасній обв'язки радіаторів.
 5. Клапани оптимальні для створення короткого контуру при підготовці обратки.

Використання триходового клапана для регулювання теплої підлоги

Триходовий клапан для опалення з терморегулятором: принцип роботи і призначення

Терморегулятори встановлюють на прохідні пробки радіатора. У разі необхідності дані прилади цілком або частково перекривають потік теплоносія. Ту ж функцію виконує кран, однак, при наявності терморегулятора ви одного разу виставляєте необхідні параметри, після чого термоклапан підтримує заданий температурний режим самостійно. Найбільшу точність роботи і функціональність забезпечують електронні термоклапан.

Важливо розуміти, що терморегулятор не здатний змінити початкову потужність джерела тепла, проте дозволяє грамотно розпорядитися тепловою енергією і створити в приміщенні комфортні умови.

Корисна порада! У випадку з чавунними батареями використання терморегулятора безглуздо, так як теплова інерція надто висока. В результаті, хоча ціна ходового клапану для опалення з терморегулятором вище звичайної ціни триходового змішувального крана, температурний регулятор істотно підвищує зручність використання і ефективність роботи пристрою.

Принцип роботи терморегулятора

Регулятор температури являє собою Двоходові пристрій, що складається з двох основних частин:

 • вентиль ( «клапан»);
 • термоголовка.

Пристрій терморегулятора:

елемент функція Пристрій Принцип дії
Вентиль (клапан) замикаючий механізм Складається з сідла, конуса і штока. Робочий шток засувається, зменшуючи відстань між сідлом і конусом і тим самим зменшуючи потік. При збільшенні відстані між цими частинами потік, навпаки, збільшується.
термоголовка управління штоком У «сильфоні» (спеціальному циліндрі) замкнуто Термочутливість речовина. Принцип роботи заснований на розширенні газу і рідин в разі нагрівання. Під дією гарячого теплоносія речовина в сильфоні розширюється, підштовхуючи підпружинений поршень. Той впливає на шток з конусом в строну сідла.

При зниженні потоку теплоносія відбувається охолодження і, відповідно, зменшення обсягу активної речовини. Пружина повертає поршень, конус і шток на місце, і потік посилюється.

Повторення циклу дозволяє регулювати ступінь нагрівання радіатора з високою точністю.

Корисна порада! Ефективність роботи терморегулятора заснована на точності й швидкості реагування термоголовки на установку режимів і їх зміна. Чим швидше ця реакція, тим якісніше пристрій, і тим вищою буде ціна триходового крана.

Різновиди терморегуляторів для радіатора

Виділяють кілька різновидів класифікації терморегуляторів для триходового клапана.

Класифікація терморегуляторів за способом установки температури і управління температурним режимом:

Тип терморегулятора Особливості
механічні терморегулятори Попередня установка пристрою виконується за допомогою рукоятки з поділами. Шток надають руху сильфон і поворотна пружина.
ручні терморегулятори Принцип роботи аналогічний звичайному крану. Таку модель легко замінити на регулятор для автоматичної роботи клапани при змінюваних умовах.
електронні терморегулятори Мають цифровою панеллю. Джерелом енергії служать батарейки. Враховують температуру теплоносія. Дозволяють програмувати режим за часом.

Ручні і механічні терморегулятори можна розділити по типу активної речовини в сильфоні. Як термочутливого речовини в сильфоні може використовуватися рідина або газ, відповідно, терморегулятори бувають:

 • рідинні;
 • газові.

Також терморегулятори поділяються за призначенням. Залежно від особливостей, терморегулятори призначені:

 • для двотрубних систем розводки;
 • для однотрубних систем розводки.

За способом підключення терморегулятори бувають:

 • кутові;
 • прямі.

Вибираємо триходовий клапан: особливості моделей різних фірм

Щоб вибрати відповідний клапан, необхідно порівняти всі характеристики різних моделей, а саме тип виконавчого механізму, тип приводу, наявність і вид терморегулятора, а також виробника і ціну триходового крана для опалення. Варто звернути увагу на моделі від провідних виробників.

Триходові клапани Esbe: інструкції по установці і особливості

Серед основних переваг моделей фірми Esbe — простота і доступна вартість.

Триходовий клапан для опалення виробництва фірми Esbe

Корисна порада! Якщо вам потрібно регулювання крана, відмовтеся від простих моделей, головний недолік яких у відсутності можливості стабілізувати температурний режим на виході.

При монтажі клапана слід врахувати ряд особливостей:

 1. Змішувальний вузол дозволяє створити додатковий контур в системі, з'єднаний з розподільним колектором двома точками, що гарантує безперервну циркуляцію води на виході.
 2. На вході потік забезпечується в разі потреби в додатковому теплі.
 3. Клапан з термостатом приєднують до змішувальному вузла.
 4. Для збільшення витрати насосного обладнання, яке часто недостатньо через вузькості клапанів, що сходяться в одній точці, потрібне створення додаткової лінії, яка знижує електроспоживання насосом. Однак, такі заходи є актуальними не для всіх моделей Esbee.
 5. У разі потреби в другій лінії передбачається установка балансування крана або ж підключення насоса до цієї додаткової лінії, що призводить до зрівнювання температур вхідного і вихідного потоків.

Клапан фірми Esbe інтегрований в систему опалення

Триходові клапани Навьен: особливості та переваги

Фірма Navien спеціалізується на виробництві опалювальних котлів. Триходові клапани даного обладнання призначені для зміни пріоритетів між нагріванням води для водопостачання і опалювальною системою. Дані клапани варто купувати при наявності обладнання Navien, адже комплектуючі та техніка одного виробника — запорука довгого і ефективної роботи системи.

Триходові клапани Danfoss: особливості та переваги

Клапани виробництва фірми Danfoss застосовуються в системах опалення та водопостачання. Серед переваг даного типу обладнання:

 • стійкість і точність регулювання;
 • ідеальна сполучуваність з іншими термостатичними елементами фірми Danfoss;
 • надійність і довгий термін служби без втрати експлуатаційних характеристик;
 • простота в монтажі, обслуговуванні і експлуатації;
 • цілком автоматична робота;
 • можливість установки на трубопроводі в будь-якому положенні, крім як клапаном вниз.

Триходовий клапан фірми Danfoss

Внимательно изучив технические характеристики и советы по выбору трехходового клапана для систем отопления, можно подобрать подходящее устройство под определенное помещение и условия эксплуатации.

Оставить комментарий